Tavuk kumesim 2019-05-17

Hayvanlar kuşkusuz ki; dünyanın en güzel yaratıklarıdır. Birçok hayvansever, gerek evlerinde gerekse bahçelerinde bir veya birden fazla hayvan beslemenin verdiği huzuru en açıklayıcı biçimde dile getirmektedir. Bir hayvana sahip olabilmek için onun bakım ve sorumluluğunu üstlenebilecek nitelikte yer, zaman ve maddiyat sahibi olunması da gereklidir. Günümüzde site ve blok yapılaşmaları ile yer ve mekan kısıtlaması yaşıyor olsak da, bu durum evde beslenebilecek kedi ve köpek ırkları gibi hayvanlar için bir sorun teşkil etmemektedir.

Özellikle çocuk yaştaki hayvanseverlerin, en çok beslemek ve sahiplenmek istedikleri hayvanlardan olan civcivler için durum biraz daha farklıdır. Civcivler, genellikle bahçe ortamında yetiştirilen ve doğaları gereğince özgür yaşam alanına sahip olması gereken hayvanlardır. Ancak günümüzde; semt pazarları başta olmakla beraber çeşitli mecralarda, rengarenk boyanarak satışa sunulan civcivler, özellikle küçük çocukların ilgisine maruz kalmakta ve ev hayvanı olarak da satın alınabilmektedir. Ancak bir hayvansever olarak civciv sahiplenmeyi düşünüyorsanız; civciv ve evde civciv bakımı hakkında bilmeniz gereken 18 bilgi doğrultusunda bunu gerçekleştirmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Civcivler…

Civcivler narin hayvanlardır. Almış olduğunuz civcivi çok fazla elinize almadan büyütmeye çalışmanız en iyisi olacaktır. Civcivi, elinize almanız gereken durumlarda ise sıkmadan nazikçe tutulmalı ve aynı şekilde yuvasına bırakmalısınız.

Civciv beslemek oldukça zevklidir. Civcivleri de yeni doğmuş bir bebek gibi düşünmek gereklidir. Herhangi bir mikrop veya enfeksiyon kapmasını istemiyorsanız, civcivinizi elinize almadan önce mutlaka ellerinizi su ve sabun ile güzelce yıkamalısınız.

Civcivinizi kesinlikle öpmemelisiniz. Ağız bölgeniz de oluşmuş olabilecek bir enfeksiyon; bu şekilde, kolaylıkla civcivinize geçecek ve onu hasta edecektir.

Civciv sahiplenmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle birden fazla almanızı öneririz. Çünkü bu hayvacıklar birbirlerine yakınlaşarak ısınırlar ve uyurlar.

Civciv beslemek

Civciv beslemek sorumluluk ister. Civcivleri belirli bir büyüklüğe gelmeden önce, uygun yemlerle beslemek, sindirim sistemini yormayacak ve huzursuzluk çekmesini engellemiş olacaktır.

Eğer aldığınız civcivi, gerçekten büyütmek ve beslemek için alıyorsanız, kesinlikle boyanmış olan çeşitleri tercih etmemelisiniz. Bu uygulama sadece albeniyi arttırmak için yapılan bir eylem olmakla beraber aynı zamanda civcivler için oldukça zararlıdır.

Civcivinizi aldığınız zaman; bu miniğin, içerisine rahatlıkla sığabileceği ve hareket edebileceği bir kutu, ilk başta yeterli olacaktır. Civcivin yeterli hava alabilmesi için, kutunun üstünden ve yanlarından ufak delikler açmayı da unutmayın.

Özellikle civcivinizi kutu içerisinde beslediğiniz zamanlarda, kutunun tabanı da oldukça önemlidir. Kutunun tabanını gazete kağıdı ile döşemek yeterli olacaktır.

Evde civciv beslemeye karar verirseniz, ilerleyen zamanlarda, evinizin ufak bir bölümünü bu hayvanın yaşayabileceği uygun bir ortam haline getirebilirsiniz. Bu mekan; camekanlı bir balkon, yada yarı kapalı bir teras olabilir.

Civciv bakımı

Civcivler çok fazla üşürler. Sıcak bir ortam sağlıklı büyümelerini sağlayacaktır.

Bazen bu hayvanlar, bulundukları ortamdaki ısı yetersiz olduğunda, ölmüş gibi hareketsiz ve nefessiz kalabilirler. Bu gibi durumlarda hemen ortamın ısınmasını sağlayarak civcivin yaşayıp yaşamadığını bir kaç dakika içerisinde kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Civcivinize vereceğiniz yemler; civciv, piliç haline gelene kadar, toz halinde olmalıdır. Taneli yemler, daha yeme alışkanlığına yeni başlayan civciviniz için oldukça zararlı olabilirler.

Civcivinizin yemek kaplarını ne kadar ufak tutarsanız, verdiğiniz yemin bir o kadar taze kalmasını sağlarsınız.

Her canlı gibi civcivler içinde suyun önemi oldukça fazladır. Civcivler, yem yemeden gün boyunca yaşayabilirler ancak vücut ısılarını dengede tutmaya yardımcı olduğu için, susuz yaşayamazlar.

Civciv beslenmesi

Civcivin suyunu, pet shoptan alabileceğiniz bir suluk içerisine koyarak, rahatlıkla su içmesini sağlamalısınız. Suyu kesinlikle civcivin, üzerine çıkıp dökebileceği bir kaba koymamalısınız.

Civcivin suyu mutlaka ılık olmalıdır.

Civcivinizin bulunduğu yere zemin olarak yumuşak toprak yaymanızı önerebiliriz. toprak kenarlarına, civciv yemlerinden de serpiştirirseniz, civcivinizin hareketliliğini arttırarak daha sağlıklı gelişmesine olanak sağlamış olursunuz.

Civcivler için gece uykusu oldukça önemlidir. Gece uyuyacakları ortam, mutlaka karanlık yada loş ışık olan bir alan olmalıdır. Böylelikle, sağlıklı gelişimleri doğal ortamlarındaymış gibi gerçekleşir.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*

WHATSAPP DESTEK