Tavuk kumesim 2019-05-21

Bıldırcın gurk olurmu, Bıldırcınlar, sülün familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar gurubunda yerini alan küçük kahverengi, kırçıl ve tombul bir kuş türüdür. Bıldırcınlar genellikle yaşadıkları arazilerde bulunan tohumlar, çekirgeler ve diğer böcekleri yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Eti son derece leziz ve oldukça yararlıdır. Dünya üzerinde yaşadıkları bölge, ülke ve çevreye uyum gösteren birçok türü olduğu bilinmektedir.

Bıldırcın gurk olurmu, Bıldırcınlarda da diğer gurka yatarak civciv çıkaran, tavukgiller grubuna dahil olan kuşlar gurubunda olan kuşlardır. Gene olarak gurka yatma süresi üç haftayı kapsar. On yedinci güne gelindiğinde civciv çıkışı başlayıp ve iki üç gün tamamlandığında yumurtaların tamamı kırılarak çıkarma işlemi tamamlanmış olur.

Bıldırcınlar yaşadıkları yerlerde genellikle doğal olan yollardan yumurtlar ve gurka yatar. Ancak bunun yanı sırada suni olarak da kuluçka yöntemiyle de bıldırcın üretimi yapılmaktadır.

Şayet bıldırcın makine ile üretimi yapılacaksa kuluçka makinesinin dört şarta müsait bir şekilde yerine getirmek zorundadır. Bunlar nem, sıcaklık, havalandırma ve döndürmedir. Bıldırcın yumurtasının kuluçkada kalma zamanı 17-18 gün arasıdır. Bıldırcınların gurka yatma zamanın ilk on dört gün süre zarfında bıldırcınlar yumurtaları hem çevirir hem de dönerek yumurta üzerinde yatarlar bu durum ilk on dört gün devam eder. Yem ve su ihtiyacı için iki veya dört saatte bir gün içerisinde yumurtanın sıcaklığını kaybetmeden bu işlemi sürdürürler.

17-18 günün sonunda Civcivlerin yumurtayı kırarak kabuktan ayrılmaları beş yada on saat arası olabilmektedir. Bu süreç başladığında dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve bıldırcın civcivler inin zarar görmesi ortadan kaldırılmalıdır. Yumurtadan yeni çıkan civcivler ilk 24 saat çok önemlidir bunun bilincinde olan gurk civcivlerin vücutlarına uygun ısısını ayarlayarak üşümeleri önleyecek ve yavrularını korumaya alacaktır.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*

WHATSAPP DESTEK